Çevresel Gürültünün İnsan Sağlına Etkisi

Günümüzde yaşadığımız çevrenin kalitesini ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerin başında gürültü gelmektedir. Gürültüyü, insanların fizyolojik ve psikolojik dengesini bozan, iş başarısını azaltan, çevrenin sessizliğini azaltarak ya da yok ederek niteliğini değiştiren hoşa gitmeyen seslerden oluşan önemli bir çevre kirleticisi olarak tanımlayabiliriz.

Günümüzde yaşam alanları ulaşım yollarına ne kadar yakınsa o kadar değerli konumda ve insanların birinci öncelikli tercihi durumundadır. Yine aynı zamanda hastaneler, okullar ve çalışma alanları da ulaşım yollarına komşu konumunda ve burada yaşayan veya çalışan insanlar çevresel gürültünün etkisi altındadır,

Çevre ve Orman Bakanlığı ‘nın yaptığı araştırmalarda yıllık “3 milyondan fazla aracın geçtiği yolun uzunluğunu 5118 km”*, buradaki sınır gürültü seviyesinin 73 db(A) *, gürültülü bir caddenin ise 75 dB(A)* olduğunun tanımı yapılmıştır.  

Yine Çevre ve Orman Bakanlığı ‘nın yaptığı araştırmalarda gürültünün yaratacağı rahatsızlık seviyesinin 55 dB(A), 65 dB(A) seviyesinin üstü ise kalp kan dolaşımı rahatsızlıklarına sebep olacağı belirtilmiştir.

Sonuç olarak insanlar farkında olmadıkları ağrıları çekmekte ve sağlıkları bozulmaktadır. Yaşadığımız ortamlarda sağlığımızın daha iyi olması ve yaşam konforumuzun artması için bir an önce gerekli önlemlerin alınması ve gerekli yatırımların yapılması gerekmektedir.

SONITUS MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK

*Çevre ve Orman Bakanlığı, Çevresel Gürültü Eylem Planı, 2009-2020